Projektif Testler

CAT(Çocuklarda Tematik Algı Testi)


C.A.T bir çocuk için çok önemli olan figürleri ve dürtüleri anlamamızı kolaylaştırmak amacıyla yaratılmıştır. Resimler özellikle beslenme problemleri ve genel olarak da oral problemler konusunda bilgi vermek; kardeş kıskançlığından kaynaklanan problemleri araştırmak; anne-baba figürlerine karşı tutumu ve bu figürlerin nasıl algılandığını ortaya çıkarmak ve bir çift (karı-koca) olarak anne-baba ile çocuğun ilişkilerini görmek üzere düzenlenmiştir.
Yine bunlarla ilişkili olarak, çocuğun agresyonu, yetişkinler dünyasındaki yeri, muhtemel bir mastürbasyonla ilişkin olarak da gece yalnız kalmaktan duyduğu korku, tuvalet eğitimi ve ailenin buna tepkisi hakkındaki fantezilerini görmek amaçlanmıştır. Ayrıca yine çocuğun yapısı ve büyümeyle ortaya çıkan problemlere çocuğun reaksiyonunun dinamik işleyişini de öğrenmeyi amaçlamakta.
Bu test 11 ülkede uygulanmıştır ve özellikle küçük çocuklarda tercih edilen bir tematik testtir. Yapılan çalışmalar, testin kişilik belirlenmesini kolaylaştırmada; ebeveyn kaybı, dilde telaffuz zorlukları, çocukların fantezi hikayelerinde güdü ve fantezilerin uzamsal değişiminin kıyaslanması ve antisosyal karakter özelliklerine sahip erkek çocukların fantezi tepkilerindeki agresyon ve cezalandırmayı içeren özel araştırma değişkenlerinin çalışmasındaki değerini göstermiştir. Kız,erkek,3-10 yaş arası tüm çocuklara uygulanabilir.

Luisa duss psikanalitik hikayeler testi:Çocukların kompleks ve sorun­larını çözümlemek için hazırlanmış tekniklerin en geliştirilmişlerinden biridir. Bu teste yararlanılan öykü­ler daha çok onların anlayabilecekleri ve ilgi duya­bilecekleri biçimde yapılandırılmıştır. Her öykü veya öyküdeki kahraman­lar bir veya birkaç kompleksle ilgilidir.

Aile Çiz testi: Çocuğun aileyi nasıl algıladığını ve kendisini aile içinde nerede gördüğünü öğrenmek, bu konuda sıkıntısı olan çocuklarla birebir ilgilenmek.

Bayır mah. Menderes cad. Çebioğlu Twin Towers Kat:6 No:606
0542 778 09 08
info@cansukolcu.com
www.cansukolcu.com ©
X